Historie letiště Hosín

Historie letiště Hosín se začala psát v první polovině padesátých let, kdy bylo třeba najít pro Aeroklub České Budějovice rovnocennou náhradu za letiště Planá u Českých Budějovic, které zabavila pro své účely armáda. Zde je třeba vyzdvihnout především značné úsilí profesora Maňáka, díky jehož měřením a pozorováním byla nalezena vyhovující plocha nedaleko vesnice Hosín.

V relativně krátké době zde vznikl letecký areál, který se stal největším v jihočeském kraji. V roce 1952 byl do zvolené lokality převezen z letiště Planá aeroklubový hangár, v červenci roku 1953 byl pak zahájen plachtařský provoz a o rok později motorový. Letiště Hosín tak začalo působit jako významné centrum leteckých sportů v jižních Čechách.

To začaly brzy potvrzovat i výkony pilotů vycvičených na novém letišti. Mezi nejúspěšnější plachtařské piloty se zařadili RNDr. L. Háza, který získal zlatý odznak FAI se třemi diamanty a M. Papáček, díky svým stabilně dobrým plachtařským výkonům (což se odráželo i v celostátní plachtařské soutěži). Z četných úspěchů paraodboru jmenujme například ustanovení světového rekordu při skupinovém nočním seskoku z výšky 2000 m v roce 1982.

Bezesporu nejznámějším členem aeroklubu, který kdy vstoupil do povědomí jak domácích tak zahraničních příznivců létání, se stal ing. Petr Jirmus. Ten jako jediný pilot v historii obhájil titul mistra světa v letecké akrobacii v kategorii UNLIMITED.

I v současnosti se Aeroklub České Budějovice může pochlubit mnoha dalšími vrcholovými piloty z řad svých členů. Na úspěchy Ing. Petra Jirmuse navázal titulem mistra světa v akrobacii, v kategorii ADVANCED, Martin Stáhalík. V bezmotorovém létání v klasických disciplínách se mezi českou špičku řadila Ing. Lenka Kuthanová, v současnosti pak Hana Zejdová jako držitelka několika světových rekordů dosažených v Austrálii a Ing. Luděk Kluger v bezmotorové akrobacii.

Vzhledem ke své poloze a svému vybavení byl Hosín mnohokrát využit při pořádání nejrůznějších leteckých soutěží. Jmenujme především mistrovství světa v letecké akrobacii v roce 1978, které vyhrál československý reprezentant Ivan Tuček, a v. mistrovství Evropy v téže disciplíně v roce 1985, které vyhrál Ing. Petr Jirmus (obhájil tak titul z italské Ravenny).

I v bezmotorovém létání se stal Hosín dějištěm klání evropského významu (mistrovství Evropy žen v roce 1993).

Roli centra leteckých sportů pro jihočeský kraj si Hosín podržel až do současnosti. K motorovému a bezmotorovému létání se v posledních letech připojilo stále více populární létání na ultralehkých letadlech. Za tímto účelem byla na letišti Hosín zřízena i letecká škola pod vedením Františka Skalického, která již vychovala desítky nových pilotů.

Plachtařský odbor přijímá každý rok nové adepty létání, stejně tak je tomu i v paraodboru. Veškeré tyto aktivity jsou vedeny jednou základní snahou – zpřístupnit létání co největšímu počtu lidí, jelikož se opět nejedná pouze o záležitost „horních deseti tisíc”. Proto můžete tento článek brát i jako pozvánku na letiště Hosín, kde se budete moci seznámit s krásným prostředím letiště, s leteckou technikou nebo s řízkem v místní restauraci. Letecký provoz probíhá těméř nepřetržitě, s největší intenzitou o víkendech.